top of page
niyaz cv.jpg

NUR NİYAZ BİLDİK

Genel Sanat Yönetmeni / Koreograf

İstanbul doğumlu Nur Niyaz Bildik, başkoreograflık, eğitmenlik ve baş dançılık geçmişinin ardından, Başak Güneş ile birlikte Niyaz Bildik Dans Topluluğu'nu kurmuştur.  Saint Benoit Fransız Lisesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunudur. Profesyonel ritmik cimnastikçilik yapmış ve Özel M.E.B Yıldız Alpar Bale Okulu’ndan mezun olmuştur.  Cem Ertekin’in genel sanat yönetmenliğindeki Çağdaş Bale Topluluğu’nda baş dansçı olarak görev yapmış ve Türkiye'nin ünlü koreograflarıyla çalışma fırsatı bulmuştur. Gate Production ile birlikte birbirinden önemli müzikal yapımların yaratıcı takımında bulunarak baş koreograflık yapmıştır.  Kadınlara ve çocuklara yönelik atölye çalışmaları sunan İnanna Kadın Farkındalık Merkezi’nin kurucularındandır.  20 senedir aralarında profesyonel ve milli sporcuların da olduğu çocuklarla, bebeklerle ve her yaştan yetişkinle jimnastik, bale, yoga ve dans alanlarında çalışmalar yürütmektedir.

Halen Joimove International Dans Hareketi’nin Türkiye temsilcisi ve Masallarla Dans Programı’nın kurucu-eğitmeni olarak çalışmalarına devam etmekte,  interdisipliner çalışmalar ile dans ve hikayeleri buluşturmaktadır.

başak foto.jpg

BAŞAK GÜNEŞ KOLCUER

Yönetim Müdürü, Koreograf

İzmir doğumlu Başak Güneş Kolcuer dans hayatına TC MEB İDA İzmir Dans Akademi’de başlamıştır ve daha sonra Ege Üniversitesi Klasik Arkeoloji bölümünü kazanarak her iki alanda birden eğitimini sürdürmüştür. İzmir Dans Akademi’de klasik bale alanında Türkiye’nin duayen isimlerinden Suna Eden Şenel ile çalışmıştır. 2006 yılında İDA İzmir Dans Akademi’den aldığı eğitimle başarıyla stajerliğe hak kazanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı stajını tamamladıktan sonra uzman eğitmen olmuş, 2006’da ise TDSF hakemi olmuştur. İzmir Dans Akademi, Tan Sağtürk Akademi gibi İzmir’in önde gelen bale kurumlarında müdürlük ve eğitmenlik yapmıştır. 

Koreografisi Yrd. Doç. Dr. Seda Ayvazoğlu‘na ait olan Fazıl Say’ın müzikleriyle İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde dünya prömiyeri gerçekleştirilen "Venüs ve Adonis” adlı bale eserinde ve TRT’nin düzenlediği 23 Nisan Çocuk Şenlikleri  Gala Programında sahne almıştır. 

Kültür Bakanlığı ve Feraye Işıl’ın da izinleriyle hazırlanan koreografisini Fırat Neziroğlu’nun yaptığı, Müzeyyen Senar’ın hayatını anlatan “Müzeyyen” adlı eserde, başrolde dans etmiştir. 

Rengarenk gençlik AB projesinde dezavantajlı çocuklar ile zihinsel engeli bulunan çocukların dans eğitmenliğini yapmış, İzmir Büyükşehir Belediyesi “50 yaş üstü gençler “ projesinde koreograf ve eğitmen olarak görev almıştır. Tüm dünyada geçerliliği olan Kidding Around Yoga eğitmenliğini almıştır ve  çocuklarla yoga çalışmaları yapmaya başlamıştır. 2016 yılında 2. bebeği olduktan sonra uluslararası bir grup olan Joimove’a katılarak, anne bebek dans dersleri için güvenli taşıma, güvenli bağlanma eğitimleri almıştır. Masallarla Dans eğitimi alarak İzmir'de ilk defa Joimove ve Masallarla dans derslerini başlatan kişi olmuştur. 3-5 yaş grupları için, bazı bale temel hareketlerini sıkı bir disiplinle değil eğlenceli bir istekle yapmalarını sağlayan oyunlarla bale dersini yaratmış ardından bu dersleri profesyonelleştirerek “ Neşeli Bale” eğitimlerini bir ekol haline getirmiştir. Okul öncesi öğretmenleri ve dansı kullanarak eğitim vermek isteyen çalışanlar için "DANSIN VE HAREKETİN YARATIMI" eğitimleri ile bir çok eğitmen yetiştirmiştir. “Herkes için dans” adı altında kurduğu grupla özel ilgiye ihtiyaç duyan çocuklardan, ileri yaşta kişilere, gençlerden, bebekli annelere kadar dansı herkese ulaştırmayı, neşe ve mutlulukla dans etmeyi amaçlamaktadır.

ilayda.jpg

İLAYDA GÖKTEPE YURDAKUL

Topluluk Koordinatörü

İlayda Göktepe Yurdakul sahne sanatları eğitimine 6 yaşında Özel Bartın Emel Işık Koleji Bale Kursu ile başladı. Orta ve Lise eğitim yıllarında Bartın Şehir Tiyatrosu ve Özel Bartın Tiyatro Çınar topluluklarında oyunculuk eğitimine devam etti. Sinop Üniversitesi’nde Turizm Eğitimi alırken Sinop Telvin Sanat Akademi’de Yaratıcı Drama, Latin Dansları, Klasik Bale Eğitimlerine eş zamanlı olarak devam etti. Sinop Üniversitesi Tiyatro Topluluğu ve Sinop Telvin Sanat Tiyatrosu’nda sahne almaya başladı. Kör Dövüşü ve Kadıncıklar oyunlarıyla çeşitli turne ve ulusal festivallerde sahne aldı. Sinop Telvin Sanat Akademi’de 2013-2015 yılları arasında yönetici ve eğitmen asistanlığı yaptı. 2015 Yılında memleketi Amasra’ya ilk defa öncelikle çocukların ve yetişkinlerin sahne sanatları eğitimi alabileceği Amasra Sanat Akademi’yi kurdu ve öğrencileriyle Türkiye’de bir çok uluslararası organizasyonda dans ve tiyatro gösterileri sergiledi. Amasra Sanat Akademi Ekibi Bartın ve merkez ilçelerinde çocuklara sahne sanatları eğitimi vermeye devam etmektedir.

bottom of page